Jak funguje řezání vodním paprskem

Přemýšleli jste někdy jakým způsobem funguje řezání vodním paprskem? V našem článku Vám tuto metodu osvětlíme.

Jak tento způsob funguje

Jedná se vlastně o dělení materiálu pomocí tlaku vodního paprsku. Jedná se tedy o způsob, který je běžný i v přírodě, nicméně zde je mnohonásobně zrychlený. Je to také velmi kvalitní a ekologická metoda dělení materiálu. Díky tomu, že je voda prohnaná velkou rychlostí tryskou o velikosti jednoho milimetru, je paprsek schopný obrábět i velmi pevné materiály, stejně tak i materiály křehké, měkké nebo houževnaté. Řezání vodním paprskem probíhá na cnc strojích, je tedy řízen pomocí počítače a je schopen provádět opakovaně i složité řezy.

Řez vodním paprskem bez příměsi

Tento typ řezání se využívá v případě, že jde o nekovové materiály. Může se jednat například o kevlar, grafitové kompozity, sklotextil nebo lamináty. 

Řez vodním paprskem s příměsí abraziva

V tomto případě dochází k přimíchání abrazivního materiálu do vodního proudu. Druhů abraziv je velké množství a každé má své typické vlastnosti, které se následně promítají do řezu. 

Výhody a nevýhody řezání vodním paprskem

Jelikož nevýhod mnoho není, nejprve si zmíníme je. Jedná se především o delší dobu vysoušení, díky kontaktu materiálu s vodou. U některých materiálů se také může stát, že po kontaktu s vodou dojde ke změně barvy. Výhod je však mnohem více. Jedná se zejména o velmi přesný řez bez mikrotrhlin. Dále zde nedochází ke vnitřnímu pnutí materiálu a je možné opracovat i těžko obrobitelné materiály.

 

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4